Küsimused on nagu võtmed – nad avavad uksi. Iga küsimus saadab meie meele mõnele uuele rännakule ning küsimuste kvaliteedist ja kuulamisoskusest sõltub, kui kaugele, kõrgele või sügavale me rändame. See on põhjus, miks ma väärtustan ja naudin coachingut – nii coachi kui kliendina.

Igal coachil on omad lemmik-küsimused. Üks minu viimase aja lemmik-küsimusi on: “Mis on vestlus, mida sa väldid?”. Kuulsin seda küsimust esmakordselt Euroopa ühelt tipp-coachilt ja raamatute autorilt David Clutterbuck’ilt umbes aasta tagasi ja hakkasin seda siis sobivatel hetkedel katsetama. See küsimus avab alati mõne põneva ukse ja viib vastaja tundmatutele radadele… või isegi kohta, kus rada veel ei olegi ees ja see tuleb luua, astudes jalg jala ette. Kuna olen matkaja, siis naudin sedalaadi teekondi eriti. Hea meelega viin kliente (enamasti kaudses mõttes) metsa ja see on heade tulemustega! Coachingu mõju tuleb välja just siis, kui läheme uurima neid võsasid ja rabasid, mille ümber püüame igapäevaelus laveerida.

Ma ei ole siiani kohanud inimest, kellel ei tuleks vältimise-küsimuse peale ühtegi mõtet pähe. Küll aga on neid, kes üllatuvad, et nad ei olnud enne selle küsimuse küsimist teadlikud, et nad mõnest olulisest jutuajamisest või kohtumisest on hoidunud. Välditud vestluse teemaga töötades jõuame alati mõne olulise takistuseni, mille ületamine või teelt kõrvaldamine loob olulist muutust.

Vältimise-küsimus paneb meid otsa vaatama teemadele, millest oleme teadlikult või alateadlikult mööda vaadanud. See küsimus sunnib meid võtma vastutust. Me näeme nüüd seda kändu, tihnikut, mäge või lausa ookeanit oma teel soovitud eesmärgi suunas ja peame otsustama, mida teha – kas pöörame selja ja läheme teisele poole, või leiame viisi seda läbida või ületada. Vastutuse võtmine on esimene eeldus selleks, et luua elu ja tulevikku, mida me tegelikult tahame.

Teinekord võib mõne vestluse pidamine tunduda nii hoomamatult suur nagu ookean ning isegi varba vette pistmine tekitab tunde, et sind neelatakse alla. Aga kui juba teadvustada, et see on nii, muutub ookean hoomatavaks ja meie aju, mis on uskumatult leidlik, hakkab otsima lahendusi. Kaaludes erinevate valikute plusse ja miinuseid jõuame lähemale oma tõele – mis on meie jaoks õige valik, mida me tegelikult tahame, kui oluline on meile meie eesmärk jne. Veelgi sügavamalt tunnetades saame aru väärtushinnangutest, millest juhindume, ning saame otsustada, kas need väärtushinnangud meid täna teenivad, või on muutunud takistuseks. Kui teadvustame, et mõni väärtushinnang, mis meid kunagi aitas, on tänaseks muutunud elutuks jäänukiks, saame sellest lahti lasta ning valida asemele väärtuse, mis praeguses olukorras aitab teha järgmist olulist sammu või hüpet.

Miks ikkagi vaevata ennast ja minna sellele ebamugavale välditud vestluste teadvustamise ja veelgi enam – vajalike vestluste pidamise teele? Vestlused on liidri peamine töövahend ja tema edukus sõltub targalt valitud vestlustest ning nende vestluste kvaliteedist.

Väike mõtteharjutus

Mõtle olulisele eesmärgile, mida soovid saavutada. Küsi endalt selle eesmärgi valguses: „Milliseid vestlusi ma väldin?“ ja võta hetk, et panna tsenseerimata kirja kõik vestlused, mis pähe tulevad – tähtsad ja tühised, suured ja väikesed. Kui enam ei tule ühtegi mõtet, siis küsi: „Mida veel?“ ja kirjuta edasi.

Tee see harjutus läbi just kirjutades, sest kirjutamine rakendab rohkem aju piirkondi kui mõtlemine ning nii pääsed palju sügavamale teemasse ja iseenda sisse.

Vali oma välditud vestlustest välja see, mille pidamine on eesmärgi valguses kõige olulisem.

Kujutle, et oled selle vestluse juba ära pidanud. Mis on eesmärgi saavutamise osas muutunud? Kuidas sa ennast tunned?

Kas selle vestluse pidamine väärib sinu jaoks riski võtmist ja oma mugavustsoonist välja minemist? Kui jah, siis mida sa vajad, et selle vestlusega võimalikult edukalt toime tulla?

Tee märkmeid ja asu teele!
Categories: juhtimine